Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu


Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu minął, a pani pielęgniarka i panie pedagog tego dnia rzeczywiście się nie nudziły.

Rozdawałyśmy materiały o nikotyniźmie i jego skutkach dla palących, ich otoczenia i potomstwa, zachęcałyśmy do wypełnienia testów motywacji do rzucenia palenia i testów o uzależnieniu od tytoniu, rozmawiałyśmy o kosztach finansowych nałogu, motywowałyśmy do aktywnego, zdrowego życia oraz doradzałyśmy jak być asertywnym i nie ulegać wpływom innych palaczy.

W czasie akcji uważnie słuchałyśmy swoich rozmówców i stąd dowiedziałyśmy się, że dla

,, mojej dziewczyny” lub ,,mojego chłopaka” da się jednak rzucić palenie i że taka ,,sercowa motywacja” może zdziałać cuda.

Ciekawą historią podzielił się także z nami pewien uczeń z klasy I technikum. Opowiedział, że jego tata, gdy miał już trzy córeczki i dowiedział się, że wkrótce znowu zostanie ojcem – to tak bardzo zapragnął mieć syna, że postanowił rzucić długoletnie palenie papierosów, gdyby ten upragniony synek mu się urodził. Synek się urodził, a jego tata od dnia narodzin chłopca nie pali do dziś i jest podwójnie szczęśliwy J

Rozmowy o uzależnieniach nie należą do łatwych, ale cieszymy się, że miały miejsce i za to bardzo dziękujemy naszym rozmówcom. Dziękujemy także za zainteresowanie testami i ich wypełnianie w celu lepszego poznania siebie.

Mamy też nadzieję, że pobrane od nas materiały posłużyły nie tylko Wam, ale dotarły również do Waszych najbliższych i w ten sposób poszerzyły grono odbiorców naszej szkolnej akcji profilaktycznej.J

Z pozdrowieniami i życzeniami życia bez palenia tytoniu

Renata Rak

Katarzyna Stoll

Iwona Grochulska