Szlachetne zdrowie….


Zdrowie i życie są zbyt cennymi wartościami, by zachowywać się ryzykownie i lekceważyć podstawową wiedzę o wirusie HIV i chorobie AIDS. To współczesne zagrożenie może zmienić bieg życia ludzkiego, przekreślić plany życiowe, szczęście zamienić w koszmar, doprowadzić do śmierci….

Z tego powodu 29 listopada 2016r. wielu uczniów odwiedziło punkt informacyjny zorganizowany przez panią pielęgniarkę i panie pedagog i wypełniając mini test sprawdziło swoją wiedzę o tej groźnej chorobie. W zamian uczniowie otrzymywali materiały edukacyjne o tym, jak się ustrzec przed zakażeniem wirusem HIV, gdzie można zrobić test na obecność tego wirusa w organizmie, jak żyć z chorobą AIDS oraz osobami chorymi w najbliższym otoczeniu. Ze strony uczniów padały pytania dotyczące spraw intymnych, mody na tatuaże i piercing, leczenia stomatologicznego, transfuzji krwi…

Celem tej akcji informacyjnej było to, by do świadomości naszych uczniów dotarł fakt, że ryzyko zakażenia jest związane z ich osobistymi zachowaniami. Wymaga to więc od nich dyscypliny w postępowaniu we własnym życiu prywatnym, a także zaakceptowaniu faktu, iż można tego wymagać również od innych. Dzięki medycynie wiele o wirusie wiemy. Potrafimy ustalić jego złośliwość, słyszymy o sposobach, jakimi się przed nim bronić. Rzecz tylko w tym, aby te wskazówki stosować w swoim życiu i egzekwować je od swoich najbliższych oraz tych, z którymi się kontaktujemy.

Kto pyta – nie błądzi, a wiedza to potęga… Życzymy więc zdrowotnych i osobistych korzyści wynikających z odpowiedzialnego podejmowania decyzji co do własnego postępowania.

Wszystkim uczestnikom i sympatykom akcji dziękujemy za wykazaną ciekawość i zainteresowanie sprawami profilaktyki HIV/AIDS oraz za skorzystanie z materiałów informacyjnych. Jeśli udostępniliście je także swoim bliskim – to tym bardziej dziękujemy.