Uroczystość upamiętniająca 50-tą rocznicę śmierci patrona naszej szkoły- Stanisława Mikołajczyka.


W dniu 11 grudnia 2016r. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w doniosły sposób uczcił 50-tą rocznicę śmierci swojego patrona- Stanisława Mikołajczyka. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele pw. Św. Wojciecha w Wągrowcu. W homilii wygłoszonej podczas Mszy Świętej proboszcz- ks. Tomasz Kruszelnicki uwypuklił znaczenie dobrego patrona zarówno w życiu każdego człowieka, jak i w działalności każdej społeczności, w szczególności w praktyce polskiej szkoły, którą możemy traktować jak narodowy skarb.

Honory patriotyczno- wojskowe czynił Związek Strzelecki „Strzelec” z Wągrowca pod dowództwem pana Krzysztofa Drewicza, a Chór No Name z Gimnazjum nr 1 w Wągrowcu pod kierownictwem  pani Lucyny Walewskiej- Jastrząbek dodał wyjątkowości całemu świętu. Po uroczystej Mszy Świętej społeczność szkolna wraz z zaproszonymi gośćmi w eskorcie policji ulicami miasta udała się  pod pomnik patrona szkoły. Po złożeniu kwiatów, w auli szkolnej rozpoczęła się część artystyczna. Chór The Hoor pod kierownictwem dyrygenta pana Tomasza Kotwicy uświetnił całą uroczystość pastorałkami wprowadzając gości w świąteczny nastrój. Uczniowie ZSP nr 1 przedstawili postać Stanisława Mikołajczyka cytując jego słowa, myśli i wskazując na najważniejsze fragmenty jego życia. Dyrektor Szkoły pan Jarosław Berendt w swoim przemówieniu przybliżył pojęcie patriotyzmu opierając się na postaci patrona szkoły,  budząc emocje i zmuszając do głębokiej refleksji tych wszystkich, którzy czują się powołani do uwrażliwiania młodzieży na narodowe dziedzictwo, którego przekazicielami mogą być, żywe w sercach i umysłach nauczycieli i uczniów, postacie patronów szkół.

Nie sposób wymienić wszystkich ważnych gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Wśród nich należy wyróżnić: Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego pana Wojciecha Jankowiaka, posła na Sejm pana Krzysztofa Paszyka, Starostę Wągrowieckiego pana Tomasza Kranca, Wójta Gminy Wągrowiec pana Przemysława Majchrzaka, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi pana Stanisława Kalembę.