Teatr uczy nas życia


30 maja 2017 r. zagościł do naszej szkoły Teatr ,,Moralitet” z Krakowa, dzięki czemu uczniowie klas pierwszych technikum i uczący ich nauczyciele uczestniczyli w spektaklu pt. ,,Siódma pieczęć”. Przedstawienie ukierunkowane było na przeciwdziałanie uzależnieniom i uświadomienie nam, że każda używka to pułapka.

Przygotowane widowisko za pomocą zderzenia dwóch rzeczywistości przedstawia uczniom wartość życia i zdrowia. Tytułowa Siódma Pieczęć z Apokalipsy św. Jana to metafora walki dobra ze złem.

Bohaterami sztuki są nastolatkowie, uczniowie: Sylwia, Zośka, Error i Leo. Sylwia i Error są parą, która spędza czas głównie na towarzyskich spotkaniach i imprezach. Podczas takich zabaw nie stronią od alkoholu czy papierosów.

Sylwia zawsze stara się perfekcyjnie przygotować do spotkania ze znajomymi. Zależy jej także na tym, by jej chłopak Error również do niej pasował i korzystnie wyglądał na imprezie. Szczególnie, że Error ma problemy z nadużywaniem alkoholu, co niekiedy czyni go niezdolnym do udziału w zabawie. Dziewczynie bardzo zależy, by wszystkie koleżanki i koledzy zazdrościli jej chłopaka. Dlatego właśnie telefonicznie sprawdza jego stan.

W szkole pojawia się Zośka, koleżanka Sylwii i Errora. Zośka jest klasową kujonką, jednak któregoś razu na domówce nieświadomie zażywa dopalacze podarowane jej przez Leo. W jej przypadku substancja miała działanie nieprzewidywalne, gdyż spowodowała częstoskurcz serca i nadciśnienie. Konsekwencje, które pozostały na znacznie dłużej, to zaburzenia rytmu serca i problemy kardiologiczne. Zośka przebywa na długim zwolnieniu lekarskim, w szkole pojawia się tylko na zaliczenia. Zośka nawiązuje rozmowę z Errorem. Porównuje swą chorobę do jego uzależnień. To walka o życie i zdrowie, przed którą Zośka stanęła bez własnego udziału, a Error tam zmierza z własnej woli. Chłopak jest bardzo poruszony rozmową… Potem dokonuje refleksji, przemyśleń…… Zaczyna pracę nad sobą… Dokonuje pierwszych pozytywnych zmian w swoim dotychczasowym życiu…

A TY co o tym wszystkim sądzisz?