Jak uciec od „gęby” i nie dać się „upupić”?


W środę, 6 grudnia 2017 roku gościliśmy w naszej szkole aktorów Teatru Forma z Białegostoku, którzy przyjechali do nas ze spektaklem powstałym na podstawie utworu „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza.

Przy skromnej scenografii, specyficznej charakteryzacji aktorów, uczniowie IV klas technikum wraz z opiekunami Panią Alicją Kotarbą, Panią Emilią Moszyńską i Panią Magdaleną Wekwert mieli okazję zobaczyć, jak w przewrotny sposób Gombrowicz przedstawia zależności jednostki od opinii innych ludzi. Jakie przybieramy wobec innych postawy, zachowania.

Aktorzy ze względu na złożoną problematykę utworu i jego rozmiary, ograniczyli sie do wybranych fragmentów fabuły. Przedstawili nam obraz szkoły widziany oczami Gombrowicza – jej schematyczność i sztuczną formę.

Spektakl był ciekawym doświadczeniem dla naszych uczniów, gdyż niektórzy z nich mieli okazję wziąć w nim czynny udział – kilkoro uczniów zostało wywołanych do odpowiedzi przez aktorów – nauczycieli. Nie wszystkim udało się odpowiedzieć na zadane pytania, są jednak w pełni usprawiedliwieni, gdyż pytania dotyczyły języka łacińskiego. Znacznie lepiej wypadła lekcja języka polskiego, tym razem okazało się że wiedzą, iż „Słowacki wielkim poetą był”! Zabawa z publicznością, bezpośredni kontakt z widzami spowodował żywiołową reakcję publiczności.