Konferencja młodzieżowa


21 września uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w inauguracji powiatowych obchodów 100 – lecia Odzyskania Niepodległości i Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w wągrowieckiej farze, podczas której poświęcono sztandar Towarzystwa Powstańców i Wojaków na Powiat Wągrowiecki. Następnie w Liceum Ogólnokształcącym odbyła się konferencja młodzieżowa z udziałem uczniów naszej szkoły: Eryka Dybowskiego, Grzegorza Niedbalskiego, Filipa Nowickiego, Mateusza Prusa. Opiekę sprawował i wspierał w przygotowaniu wystąpienia pan Robert Burdelski.

Młodzi badacze zaprezentowali działania powstańcze w Wągrowcu i okolicach. Przedstawili sylwetki powstańców, formację powstańczą z Żelic, umundurowanie oraz miejsca zwycięskich walk: np. zdobycie pojazdu pancernego w Budzyniu, lotniska Ławicy, pociągu pod Rynarzewem, zdobycie Kcynii, Obornik, Kościana, Chodzieży, Gołańczy. Przedstawili ciekawy wykład odpowiadający na pytanie:

Dlaczego Wielkopolanom udało się wygrać powstanie?