„Lasy to nasze wspólne dobro” – akcja sprzątania lasu.


Dnia 20 września 2019 roku uczniowie naszej szkoły, tj. klasy: II Te, I Tg5, II Tż wraz z nauczycielami: Moniką Janas – Cieszyńską, Patrycją Świerad i Agnieszką Gałowską wzięli udział w akcji sprzątania lasu.

Tegoroczna akcja odbyła się pod hasłem „Lasy to nasze wspólne dobro”, a głównym koordynatorem było Nadleśnictwo w Durowie. Warto wspomnieć, że akcja sprzątania lasów ma związek z globalną inicjatywą „Sprzątania świata”.

Wywodzi się ona z Australii, zapoczątkowano ją w 1989 roku. W Polsce „Sprzątanie Świata” odbywa się od 1994 roku. Jej inicjatorką była Mira Stanisławska-Meysztowicz. Młodzież naszej szkoły z dużym entuzjazmem i głębokim zapałem wzięła udział w sprzątaniu lasu, otrzymali wiele pochwał od nadzorujących pracę leśników. Zbieranie śmieci trwało do godz. 12.00. Po skończonej pracy wszyscy ochotnicy spotkali się w Ośrodku Edukacji Leśnej, gdzie mogli posilić się m.in. pyszną, gorącą zupą.

Młodzież uświadomiła sobie, że śmieci w lesie nie tylko szpecą krajobraz i zniechęcają do spacerów, ale są śmiertelnym zagrożeniem dla żyjących w nim zwierząt. Rozkładając się, często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę, w tym wodę pitną. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie.

W końcu Lasy to nasze wspólne dobro. Dbajmy o nie i odwdzięczmy się lasom za to, co nam dają.

Pamiętajmy, że również na co dzień możemy dawać dobry przykład i inspirować innych do pozytywnego działania i wcielać w życie codzienne hasło:

„Nie śmiecimy – sprzątamy – zmieniamy!”