„Wygrać siebie….” – profilaktyczny spektakl teatralny.


3 października 2019 r. znowu zawitał  do naszej szkoły Teatr KURTYNA z Krakowa.

Tym razem zaprezentowali spektakl profilaktyczny pod tytułem ,,Wygrać siebie…”. Aktorka, Justyna Stakowska, przedstawiła historię i problemy nastoletniej Zosi, na którą niekorzystnie wpływa poniżanie, zastraszanie i wykluczenie z grupy rówieśniczej.

Nastolatka źle czuje się wśród kolegów i koleżanek z klasy. Utalentowana muzycznie i malarsko Zosia powoli zatraca chęć do swoich zainteresowań. Zaczyna się izolować, zamykać w sobie. Ma wrażenie, że jest gorsza od innych. Z powodu złego traktowania przez rówieśników zaczyna popadać w depresję. Czuje się odrzucona i niezrozumiana nie tylko przez rówieśników, ale także przez dorosłych. Długotrwały stres wzmaga napięcie, z którym Zosia nie potrafi sobie poradzić. Dziewczyna zamyka się w świecie swoich problemów, nie daje poznać jaki wewnątrz niej rozgrywa się dramat. Swój ból i emocje przykrywa uśmiechem, dlatego nikt nie zdaje sobie sprawy z tego, że właśnie ta nastolatka może mieć problemy, które ją przytłaczają. Zafascynowana chłopcem z tej „lepszej”, dominującej grupy daje się namówić na imprezę. Jednak udział w niekontrolowanej przez dorosłych zabawie jeszcze bardziej pogarsza sytuację dziewczyny i pogłębia jej cierpienie.Dochodzą przykre konsekwencje udziału w tej zabawie.

Ta historia ma jednak pozytywny finał. Zosia korzysta z pomocy dorosłych: nauczycieli i terapeutów, uczestniczy w terapii, zaczyna wierzyć w siebie, odnajduje radość i sens życia, jest sobą, znowu chce żyć…..

Odbiorcami sztuki byli uczniowie sześciu klas pierwszych Technikum wraz z opiekunami.