Światowy Dzień Życzliwości


21 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Życzliwości Pozdrowień. Dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. W tym dniu pozdrawiamy i na uśmiechy czekamy.

Oryginalna nazwa tego święta brzmi Hallo World Day i symbolizuje cel tego dnia czyli mówienie ,,hello” czyli cześć przynajmniej 10 osobom dziennie.

Jest to święto wywodzące się ze Stanów Zjednoczonych. Powstało z inicjatywy braci Briana i Michaela McCormacków, którzy w 1973 roku zaprotestowali przeciwko konfliktowi zbrojnemu pomiędzy Egiptem a Izraelem. Jego idea do dziś jest niezmienna – bądźmy dla siebie życzliwi, rozwiązujmy problemy w sposób pokojowy, a nie siłowy. Tylko wzajemna życzliwość może stać się podstawą do budowania pomyślnych i dobrych relacji między ludźmi na całym świecie.

Obecnie Dzień Życzliwości obchodzi się w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości. Pierwszy raz oficjalnie obchodzono je dopiero w 2006 roku we Wrocławiu i tam też jest traktowany jak prawdziwe święto. Stamtąd powoli rozpowszechnia się on na resztę kraju. W Lublinie przypominają o nim billboardy i plakaty. U nas nie ma ona konotacji pacyfistycznych. Przypomina raczej o empatii i przyjacielskim nastawieniu do innych. Może dlatego, że właśnie odrobiny życzliwości na co dzień nam jednak brakuje?

Korzystając z tej okazji klasy 1Tl5,1Tf5 i 1Tf wraz z opiekunem Panią pedagog Julitą Pyrzyńską w ramach zajęć z zakresu kompetencji społecznych i organizacji małych zespołów odwiedziły mieszczącą się po sąsiedzku z naszą szkołą Placówkę Opiekuńczo – Wychowawczą, w której przebywa 30 podopiecznych przekazując uśmiech i dobrą energię oraz symboliczną tabliczkę czekolady.

Jak obchodzimy ten dzień ? Uśmiechajmy się do innych, kierujmy do drugiego człowieka ciepłe spojrzenie czy  miłe słowa. Przesłanie takich działań jest proste – bądźmy życzliwi codziennie nie tylko od święta, dobra energia może do nas wrócić z nawiązką. Zamiast się spierać, należy emanować łagodnością, pogodą ducha i rozsyłać wszystkim dookoła serdeczne uśmiechy.

Miłego Dnia Życzliwości codziennie!!!