Światowy Dzień Rzucania Palenia


Co roku w trzeci czwartek listopada na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia.

Tego dnia zachęca się palaczy tytoniu, aby przynajmniej na jeden dzień podjęli próbę zaprzestania palenia i informuje, że odstawienie papierosów jest najskuteczniejszym sposobem zmniejszenia ryzyka zachorowania, a nawet przedwczesnej śmierci z powodu chorób odtytoniowych – chorób nowotworowych, układu oddechowego i krążenia.

21 listopada 2019 r. także w naszej szkole podjęto działania promujące zdrowy styl życia. W tym celu wywieszono informacje o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą palenie tytoniu i epapierosów, a panie Ina Łapacz i  Anna Pawlińska z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Wągrowcu  przygotowały zajęcia dla uczniów 7 klas pierwszych.

Panie przedstawiły prezentacje multimedialne i filmy o  nikotynizmie oraz zaprezentowały działanie SMOKOLIZERA- urządzenia do pomiaru zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu.

Miłą niespodzianką było wylosowanie przez opiekuna Samorządu Uczniowskiego – panią Beatę Klapiszewską – Kaźmierczak 3 nazwisk uczniów z każdej klasy obecnej na tym spotkaniu  i wręczenie im nagród za poprawne rozwiązanie na zajęciach z wychowawcą krzyżówki antynikotynowej. Nagrodami były gry planszowe.

Po zajęciach panie zaprosiły wszystkich palaczy czynnych i biernych na poradnictwo antynikotynowe i bezpłatny pomiar zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu przy użyciu SMOKOLIZERA. Pomiar ten odbywał się w auli szkolnej do godziny 12.20.

A wyniki? No cóż – palenie szkodzi….