Dzień Ziemi


Na początek trochę historii.

W 1990 roku zorganizowano pierwszy Międzynarodowy Dzień Ziemi, do którego obchodów przyłączyło się 200 milionów ludzi ze 141 krajów. W 1992 roku w Rio de Janeiro odbyła się druga konferencja ONZ na temat środowiska i rozwoju, podczas której uchwalono Ramową Konwencję Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC), która kilka lat później doprowadziła do podpisania Protokołu z Kioto, a w 2015 roku klimatycznego Porozumienia z Paryża.

Porozumienie paryskie, podpisane przez 195 krajów, to ogólnoświatowy plan działania, który ma chronić naszą planetę przed katastrofalnymi skutkami zmiany klimatu, dzięki ograniczeniu globalnego ocieplenia i utrzymaniu wzrostu średniej temperatury poniżej dwóch stopni Celsjusza.

Co Ty możesz zrobić dla naszej planety?

Przynajmniej raz w tygodniu zostaw auto w garażu.

Kiedy możesz korzystaj z roweru, komunikacji miejskiej albo idź pieszo.

Segreguj śmieci.

Pamiętaj, że tylko 9% plastiku podlega recyklingowi, więc na zakupach staraj się wybierać produkty w szkle, puszkach albo papierowych opakowaniach.

Pamiętaj o własnej torbie wielokrotnego użytku na zakupy.

Czy wiesz, że Polacy wykorzystują dziennie ponad 10 milionów plastikowych reklamówek? Każda z nich rozkłada się ponad 400 lat, a średnio korzystamy
z niej około kilku minut. Zamiast pakować owoce i warzywa do osobnych foliówek, noś przy sobie wielorazowe woreczki.

Kupuj świadomie.

Zamiast nowych ubrań, korzystaj z tego, co już zostało wyprodukowane. Jeśli kupujesz coś nowego, wybieraj ubrania marek, które szyją odpowiedzialnie
w Polsce.

Naprawiaj zamiast wyrzucać.

Staraj się używać, to co już masz, a jeśli coś wymaga naprawy, skorzystaj z pomocy fachowców.

Zastąp chemiczne środki własnoręcznie przygotowanymi produktami.

Wystarczy ocet, soda oczyszczona i cytryna.

Nie marnuj i nie wyrzucaj jedzenia.

Na zakupy idź z gotową listą i zaplanuj posiłki na cały tydzień.

Kupuj produkty od lokalnych dostawców.

Pozwala to na większą kontrolę nad procesami produkcji spożywanych przez nas artykułów spożywczych, tworzy nowe miejsca pracy oraz sprzyja środowisku.

Nie marnuj wody.

Zakręcaj wodę podczas mycia zębów, częściej korzystaj z prysznica niż wanny, unikaj zbędnego spłukiwania toalety, do mycia samochodu używaj wiadra z wodą, a nie węża.