Język angielski w sporcie


22 września odbyła się wycieczka na basen w ramach koła „Język angielski w sporcie” oraz ogólnopolskiej akcji „Pływacki patrol”. Udział wzięła klasa 3Ti5. Naukę pływania poprzedziła prelekcja na temat akcji. Opiekunami wycieczki byli Agnieszka Gałowska i Waldemar Rojtek.

Polacy toną na potęgę – czas to zmienić!

W Polsce, w sezonie letnim co roku dochodzi do około pięciuset utonięć, to najwięcej w Europie. Badania wskazują, że wbrew powszechnej opinii to nie alkohol i brawura stanowią dominujące przyczyny tragedii nad wodą, a brak umiejętności pływackich. „ Polakom brakuje kultury pływackiej, nie potrafimy korzystać z mórz, jezior czy rzek” – wskazuje pomysłodawca akcji, znany pływak lodowy i wód otwartych, autor książki „Dzikie pływanie” Leszek Naziemiec.

Pan Leszek, który przepłynął wzdłuż Wisłę oraz pływał w wodach Arktyki uzbrojony jedynie w kąpielówki, czepek i okularki  dodaje: „Daleko nam na przykład do Czechów, którzy masowo korzystają z wody, głównie z rzek, co u nas jest niewyobrażalne. Widzimy u nich ludzi w wieku 60-70 lat, którzy pływają w rzekach, jeziorach zaporowych czy stawach. Wchodzą do wody, by po prostu płynąć, a nie schłodzić się czy pograć w piłkę. Podobnie wygląda to w Wielkiej Brytanii czy Irlandii, gdzie istnieje kultura korzystania ze zbiorników wodnych. U nas nie.”

Stąd wziął się pomysł akcji. Od czerwca 2021 roku na wszelkich wodach otwartych pojawili się trenerzy, instruktorzy, sportowcy i doświadczeni pływacy, aby wolontaryjnie nauczać chętne osoby pływackich podstaw, zwiększyć świadomość kultury wodnej. Latem, do akcji dołączyła nauczycielka języka angielskiego z naszej szkoły, instruktor pływania, Agnieszka Gałowska.

Zamiast jednak zaczniesz komuś doradzać, musisz podszkolić swój warsztat pływacki! Tak zrodził się pomysł szkolnych wyjść na basen. Chętne osoby poprawiają swoją technikę pływacką pod okiem instruktora, aby w sezonie letnim, w ramach wolontariatu pomagać innym. Uczymy się również, jak instruować osoby kąpiące się w dzikich wodach. Dodatkowo zajęcia odbywają się w języku angielskim. Najwytrwalsi otrzymają koszulki „Pływackiego patrolu”. Planujemy również spotkanie autorskie z pływakiem, podróżnikiem, pisarzem i pomysłodawcą akcji.

Dołącz do nas i Ty!