1 GRUDNIA – Światowy dzień AIDS


Wyniki Konkursu wiedzy na temat:  „HIV i AIDS” oraz na Infografikę o tematyce  „Nie daj szansy , AIDS”.

HIV jest wirusem wyniszczającym układ odpornościowy człowieka. AIDS to choroba rozwijająca się w wyniku zakażenia tym wirusem. Połowa zakażonych wirusem HIV w Polsce, to ludzie bardzo młodzi w wieku 18-28 lat.

Mimo olbrzymiego postępu medycyny wciąż nie ma skutecznych leków na AIDS, ani szczepionki przeciw HIV, a jedyna formą uniknięcia zakażenia jest profilaktyka.

Ponad 80% zakażeń w Polsce następuje drogą kontaktów seksualnych. Wbrew obiegowej opinii do większości z nich dochodzi w kontaktach heteroseksualnych.

Zakażenia HIV są najczęściej wynikiem braku wiedzy i świadomości zagrożenia. Co roku odnotowujemy w Polsce ok. 1200 nowych zakażeń.

Istnieją 3 drogi zakażenia wirusem HIV: przez krew, z matki na dziecko, przez kontakty seksualne.

Swoją wiedzę na temat HIV i AIDS sprawdzali uczniowie klas pierwszych i drugich naszej szkoły 24 listopada 2021r.biorąc udział w teście, który był pierwszym etapem konkursu. W wyniku prac komisji w składzie: Monika Janas – Cieszyńska, Beata Klapiszewska – Kaźmierczak, Aleksandra Tabaka- Hoffmann i Iwona Grochulska wyłoniono najlepszych laureatów. W tym roku poziom wiedzy uczniów był bardzo wysoki.

Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród odbyło się 1 grudnia . Na uroczystą galę została zaproszona Pani z sanepidu Ina Łapacz , która po wręczeniu nagród przez Panią wicedyrektor Izabelę Krystkowiak zaprezentowała film o tematyce” AIDS”.

Laureaci konkursu:

I miejsce: Bartosz Kowalewski – klasa II Tżf,

II miejsce: Eliza Grewling – klasa I Tż , Agnieszka Cieśla – klasa I Tż, Aleksandra Bryzik – klasa II Tl,

III miejsce: Martyna Grajkowska – klasa I Tf, Michalina Misiurna – klasa ITf, Katarzyna Cywińska – klasa II Tl, Maksymilian Matuszak – klasa I Tf.

Dodatkowym punktem gali było nagrodzenie prac etapu powiatowego, w którym uczniowie naszej szkoły wzięli udział. Konkurs zorganizowany był przez Wojewódzką Stację Sanitarno Epidemiologiczną w Poznaniu na Infografikę o tematyce „Nie daj szansy , AIDS”. Konkurs przebiega w III etapach. W etapie szkolnym wyłoniono 9 prac: Mikołaja Prokopiaka, Sary Gogoc, Natalii Zielińskiej – klasa Itg5 oraz Laury Jankowiak , Natalii Krenz i Wiktorii Rzepkowskiej – klasa III Tf. Opiekunem uczniów była Pani Aleksandra Tabaka – Hoffmann.

W etapie powiatowym zwyciężyła praca Marysi Wojtaś z klasy 1Tig i przekazana została do III edycji. Marysia w ostatnim etapie nie zdobyła już nagrody, otrzymała jednak gratulację i drobny upominek podczas uroczystej gali, która odbyła się online.

Serdecznie gratulujemy młodzieży wspaniałych wyników. Życzymy dalszych sukcesów.