Wycieczka do Lubostronia


5 kwietnia 2022 roku odbyła się wycieczka do Zespołu Pałacowo – Parkowego w Lubostroniu, położonego między Żninem a Łabiszynem.

W wycieczce uczestniczyły uczennice z technikum architektury krajobrazu z klasy 3 Tma wraz z opiekunami: panią Moniką Janas-Cieszyńską i panem Jerzym Springerem.

Pałac został wzniesiony w latach 1795-1800 na zlecenie hrabiego Fryderyka Skórzewskiego przez wybitnego architekta Stanisława Zawadzkiego. Zbudowany został w stylu klasycystycznym, a park otaczający go zaprojektowano w stylu swobodnym – angielskim. Projektantem parku liczącego około 40 hektarów był uznany architekt krajobrazu Teichert. Można w nim znaleźć wiele pomników przyrody: staw połączony z przepływającą obok rzeką Noteć, wzgórze widokowe, a także cisowe boskiety. Niezwykłego uroku nadają parkowi również „zielone altany” utworzone z wysokich drzew, zespoły różaneczników, krzewy ozdobne zgrupowane w zagajniki, czy też żywopłoty tworzące unikatowe zielone ściany.

Z tym pięknym miejscem wiąże się również mroczna legenda, mówiąca o tym, że w trakcie deszczowych nocy spotkać można ducha Leona Skórzewskiego. Błąka się on po posiadłości w poszukiwaniu utraconej ukochanej.

Uczennice miały okazję zwiedzić zabytkowy pałac od środka, poznać jego historię, a także przejść się malowniczym parkiem, gdzie zapoznały się z nowymi nasadzeniami po wichurach, które w roku 2017 zniszczyły wiele pomnikowych okazów.