Poznaj Polskę!


W ramach przedsięwzięcia Ministerstwa Edukacji i Nauki programu „Poznaj Polskę” uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce szkolnej. Przedmiotem przedsięwzięcia jest realizacja zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego poprzez umożliwienie uczniom poznawania Polski, zabytków kultury i historii.

W dniach od 9.05 do 11.05.2022 roku uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami: Beatą Klapiszewską – Kaźmierczak, Moniką Balcerzak, Eweliną Wesołowską i Eweliną Kaczmarek oraz Magdaleną Wekwert wybrali się na trzydniową wycieczkę.

Pierwszym punktem w drodze do Krakowa była Jasna Góra. Był to czas na modlitwę i zadumę przed Obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej oraz zwiedzanie min Skarbca, Sali Rycerskiej, Wieży, Kaplicy Pamięci Narodu oraz Muzeum 600-lecia. Po krótkiej kontemplacji i posiłku uczniowie naszej szkoły wyruszyli do Krakowa. Jest to bez wątpienia kulturalna stolica Polski – to miasto słynie z artystycznej atmosfery. Jeszcze w tym samym dniu uczniowie przywitali Kraków i zaczęli zwiedzanie od Wawelu, Katedry, w której znajdują się groby wielkich Polaków, dziedzińca, posągu Smoka Wawelskiego i oczywiście wejścia na Wieżę Zygmuntowską, aby podziwiać najsłynniejszy polski dzwon. Nie można było zrezygnować z wieczornego spaceru w świetle miejskich latarni po tym urzekającym mieście.

Drugiego dnia uczniowie również spotkali się z przewodnikiem. Zwiedzanie rozpoczęli od poznania historii Rynku i Podziemia czyli Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, następnie Sukiennic, Kościoła Mariackiego, słynnego ołtarza Wita Stwosza, ale po drodze jeszcze słynne okno papieskie, Collegium Maius, dom Jana Matejki, witraże Stanisława Wyspiańskiego w kościele Franciszkanów. A gdzie najlepiej poznać dzieła wielkich mistrzów pędzla? Oczywiście należy wybrać się do Muzeum Narodowego! Tam, podczas zwiedzania uczniowie mieli możliwość podziwiania najsłynniejszych eksponatów pod czujnym okiem przewodników. Poznania malarstwa wybitnych twórców min Michałowskiego, Bacciarellego, Chełmońskiego itd.. Uczniowie udali się w podróż, w XIX wiek, od historycyzmu Jana Matejki, poprzez symbolizm, do impresjonizmu Juliana Fałata. Była to powtórka z historii, czas na zadumę oraz śmiech i sesje zdjęciowe. Na zakończenie dnia oczywiście Muzeum Etnograficzne. Kolejnego dnia, obowiązkowo w programie turysty musiała znaleźć się Fabryka Oskara Schindlera. Ekspozycja pobudzająca słuch i wzrok wprowadziła wszystkich w Kraków podczas wojennej okupacji. Dzięki zachowanym dokumentom oraz relacjom świadków wystawa doskonale ukazuje miasto podczas II wojny światowej.

Po zwiedzaniu Fabryki Schindlera wycieczkowicze udali się do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau. Wyjazd miał na celu ukazanie problemu ludobójstwa. Można było poznać zasady funkcjonowania obozu i na własne oczy zobaczyć świadectwa Holokaustu.

Przez ponad trzy i pół godziny zwiedzania przewodnicy z wielką pasją opowiadali o realiach życia w obozie koncentracyjnym, przekazując fakty i pokazując miejsca znane młodzieży dotąd z literatury i lekcji historii. Poruszenie zwiedzających wywołały muzealne eksponaty, m.in. ogromna masa ludzkich włosów, tysiące butów, okulary, ubranka dziecięce, walizki, protezy inwalidzkie. Niemniejsze wrażenie wywarł na wycieczkowiczach widok obozowych baraków, pieców krematoryjnych i innych pozostałości poobozowych. Uczniowie uczcili pamięć pomordowanych minutą ciszy przy „ścianie śmierci”, pod którą odbywały się egzekucje więźniów.

Niestety wszystko co dobre, kiedyś się kończy. Wyjazd okazał się bardzo udany i dostarczył wszystkim niezapomnianych wrażeń.