Wycieczka do Nieborowa i parku w Arkadii


8.06.2022 r. klasa architektury krajobrazu wraz z opiekunami: panią Moniką Janas-Cieszyńską oraz panem Jerzym Springerem wybrali się na wycieczkę do kompleksu pałacowo-parkowego w Nieborowie oraz Arkadii niedaleko Łowicza w województwie łódzkim.

Pałac w Nieborowie to jedna z największych rezydencji magnackich w kraju, wzniesiona w XVII w. na polecenie prymasa Radziejowskiego, otoczona pięknym ogrodem. Pałac miał wielu właścicieli: min hetmana Ogińskiego i rodzinę Radziwiłłów.

Wnętrze pałacu zachwyca bogactwem i elegancją, ogromne wrażenie robi klatka schodowa wyłożona holenderskimi kafelkami, zdobione piece kaflowe, królewskie portrety, toaletki, duże lustra i zachwycająco bogata biblioteka. Pałac otoczony jest pokaźnym parkiem w stylu swobodnym, który zachęca do przechadzki wśród starodrzewów. Znajdują się tam dwa najstarsze cisy w Polsce.

Po zwiedzaniu rezydencji w Nieborowie, przyszedł czas na wizytę w parku Arkadii. Można tam było zobaczyć naturalne kompozycje ogrodowe z elementami architektonicznymi, nawiązującymi do historii, ludowości, o charakterze sentymentalnym. Jedne z pierwszych i charakterystycznych zabudowań w ogrodzie to słynna świątynia Diany i Akwedukt. Jednak na terenie parku można zobaczyć wiele innych budowli o symbolice romantycznej i sentymentalnej skrytych wśród arkadyjskiej zieleni.