
Akcja profilaktyczna Stop depresji
2024-05-22
Giganci w Gdańsku
2024-05-27Młodzież naszej szkoły aktywnie uczestniczyła w realizowanym programie profilaktycznym ,,NIE dla cyberprzemocy”. Głównym założeniem programu było uświadomienie młodzieży ryzyka i zagrożenia związanego z cyberprzemocą, natychmiastowe reagowanie na formy i przejawy agresji w sieci, zapewnienie bezpieczeństwa oraz poprawa samooceny.
Treści programu uwzględniały następujące zagadnienia: czym jest cyberprzemoc, co przeżywa ofiara cyberprzemocy? konsekwencje przemocy w sieci dla sprawców tego typu działań, formy pomocy dla ofiary cyberprzemocy, reguły bezpiecznego korzystania z sieci, odpowiedzialność za siebie i innych, ćwiczenie postawy asertywności, uprzejmości, życzliwości, otwartości, szacunek wobec innych i ich potrzeb.
Społeczność szkolna realizowała różna zadania w ramach programu. Brano udział w ankietach, badające poziom wiedzy na temat zjawiska cyberprzemocy, dyskusjach klasowych na temat konsekwencji cyberprzemocy dla ofiary i sprawcy oraz inscenizacjach, które podsumowały zdobytą wiedzę na temat cyberprzemocy. Młodzież uczestniczyła w pogadankach „ Niebezpieczeństwo cyberprzemoc – jak się bronić przed agresją i przemocą w Internecie”? oraz w spotkaniu z przedstawicielem Policji na temat niebezpieczeństwa i zagrożenia w Internecie, z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu. Uczniowie oglądali filmy edukacyjne poruszające ten problem. Ponadto przeprowadzony był konkurs plastyczny ,,Mówię NIE cyberprzemocy!”, I miejsce zajęły: Amelia Hoffmann i Julia Wojtecka, II miejsce otrzymali: Amelia Przybył i Kuba Frąckowiak, III miejsce zdobyli: Wiktoria Skrzypczak i Szymon Koziej. Wyróżnienie otrzymała Karolina Abram.
Podczas realizacji programu młodzież wykazała się aktywnością, zajęcia z tej tematyki, poszerzyły wiedzę na temat zagrożenia i niebezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, ale także uczniowie uzyskali przydatne podpowiedzi, jak można bezpiecznie korzystać z technologii informacyjno-komunikacyjnych.
Ewa Nogalska