
Kampania Drugie Życie
2022-11-17
W świecie rosnącej inflacji. Wymiar mikro- i makroekonomiczny.
2022-11-20Dnia 18 listopada klasa I Te pod opieką pani Moniki Janas – Cieszyńskiej i Emilii Paradowskiej uczestniczyła w wycieczce do Poznania, której celem było zwiedzanie wystawy „Body Worlds and The Cycle of Life”, która po raz pierwszy została pokazana w 1995 roku w Japonii. Od tamtej pory odwiedziła ponad 90 miast na świecie i obejrzało ją ponad 40 milionów ludzi, co czyni ją najczęściej odwiedzaną wystawą świata. W Polsce pokazywana jest po raz drugi.
Na wystawie można obejrzeć około 150 eksponatów. Pokazane są narządy chore i zdrowe, jak i całe ciała. Wystawa nosi podtytuł „Cykl życia”, co ma podkreślać, że człowiek zaczyna się starzeć tuż po urodzeniu. Początek ekspozycji stanowią eksponaty dotyczące poczęcia i życia płodowego, dalej odwiedzający poznają m.in. ludzki mózg, zmysł wzroku, złożoność szkieletów i siłę mięśni. Eksponaty uzupełnione są o liczne informacje. To dzięki nim można dowiedzieć się, że czerwona krwinka może obiec całe ciało w czasie krótszym niż 20 sekund, a już 20 papierosów dziennie wystarczy do zgromadzenia w płucach całej szklanki substancji smolistych w ciągu zaledwie roku. Oglądanie wystawy było wielką lekcją anatomii, która pozwoliła uczniom lepiej poznać samych siebie od środka.
Ta imponująca wystawa, o niezwykle edukacyjnym charakterze, wywarła na nas ogromne wrażenie. Mieliśmy możliwość poznania zmian zachodzących w ludzkim ciele – od poczęcia, poprzez okres niemowlęcy, aż po jesień życia. Wszystkie eksponaty, które mieliśmy okazję podziwiać, są autentycznymi ludzkimi ciałami. Ciała te pochodzą od dawców, którzy za życia zgodzili się je przekazać na rzecz Instytutu Plastynacji. Wystawa zmusiła nas do głębszej refleksji o potrzebie dbania o zdrowie i humanitaryzmu. Ta wycieczka na pewno zostanie w naszej pamięci na długi czas.











