Fryzura numer 1 w Konkursie Ogólnopolskim!
2018-03-08Olimpiada Wiedzy Konsumenckiej
2018-03-16W pierwszy dzień rekolekcji – 5 marca 2018 r. uczniowie IV klas maturalnych wraz z wychowawcami: Magdaleną Wekwert, Barbarą Tadeusz Budnik, Piotrem Nogalskim i opiekunem Przemysławem Skrentnym wybrali się na dwudniową wycieczkę.
Pierwszym punktem była Jasna Góra. Maturzyści prosili o duchowe wsparcie podczas matury, która zbliża się wielkimi krokami. Niektórzy potraktowali modlitwę jako dodatkową pomoc, inni jako jedyne koło ratunkowe, bo na naukę jest już za późno. Pielgrzymka rozpoczęła się Mszą Świętą o godz. 6.00 oraz udziałem w odsłonięciu Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. W kapliczce Cudownego Obrazu mogli również złożyć prośby i podziękowania do Maryi.
Po zwiedzaniu i posiłku uczestnicy wycieczki udali się do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau. Wyjazd miał na celu ukazanie problemu ludobójstwa. Można było poznać zasady funkcjonowania obozu i na własne oczy zobaczyć świadectwa Holokaustu.
Przez ponad trzy i pół godziny zwiedzania przewodnicy z wielką pasją opowiadali o realiach życia w obozie koncentracyjnym, przekazując fakty i pokazując miejsca znane młodzieży dotąd z lektury „Opowiadań” Tadeusza Borowskiego. Poruszenie zwiedzających wywołały muzealne eksponaty, m.in. ogromna masa ludzkich włosów, tysiące butów, okulary, ubranka dziecięce, walizki, protezy inwalidzkie. Niemniejsze wrażenie wywarł na wycieczkowiczach widok obozowych baraków, pieców krematoryjnych i innych pozostałości poobozowych. Maturzyści uczcili pamięć pomordowanych minutą ciszy przy „ścianie śmierci”, pod którą odbywały się egzekucje więźniów.
Kolejnym etapem zwiedzania był Kraków. Jest to bez wątpienia kulturalna stolica Polski – to miasto słynie z artystycznej atmosfery. Jeszcze w tym samym dniu maturzyści przywitali Kraków. Nie można było zrezygnować z wieczornego spaceru w świetle latarni po tym urzekającym mieście.
Drugiego dnia maturzyści pod Wzgórzem Wawelskim spotkali się z przewodnikiem. Zwiedzanie rozpoczęli od Wawelu, Katedry, w której znajdują się groby wielkich Polaków, dziedzińca i posągu Smoka Wawelskiego. Następnie Sukiennice, ale po drodze jeszcze słynne okno papieskie, Collegium Maius, witraże Stanisława Wyspiańskiego w kościele Franciszkanów, Rynek i Podziemia czyli Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Niestety wszystko co dobre, kiedyś się kończy.
Do Wągrowca maturzyści powrócili około północy. Wyjazd okazał się bardzo udany i dostarczył wszystkim niezapomnianych wrażeń oraz wlał w serca maturzystów otuchę i spokój przed zbliżającymi się egzaminami maturalnymi.