Idziemy z duchem czasu – umowa na budowę hali sportowej z kolektorami słonecznymi podpisana!
2021-02-10„Afrykańskie rytmy” – konkurs fryzjerski
2021-02-18Bohaterem tego artykułu jest serce, centrum naszego organizmu. Serce jest jednym z najważniejszych narządów wewnętrznych człowieka.
Przez setki lat uważano, że to właśnie w sercu mieszczą się myśli i dusza, a nie w mózgu. Stąd dawniej uważano serce za symbol życia doczesnego i obarczano je odpowiedzialnością za nie, bo gdy serce przestawało bić, to życie się kończyło.
Serce też identyfikowano z naszym życiem uczuciowym i od dawna jest ono symbolem miłości.
14 lutego obchodzone są Walentynki. Nazwa pochodzi od Świętego Walentego – także patrona miłości i zakochanych. W Polsce to święto zyskało na popularności w latach 90 – tych XX wieku. Tradycją tego dnia jest wzajemne wręczanie sobie walentynkowych ozdobnych karteczek, tak zwanych ,,walentynek”. Najczęściej bywają one czerwone, w kształcie serca, opatrzone wierszykiem, a często i szczerym wyznaniem uczuć.
I choć ,,serce nie sługa” – jak mówi stare porzekadło, to warto zapoznać się z zestawem ciekawostek na temat jego rzeczywistego fizjologicznego funkcjonowania:
- Serce człowieka jest tak skonstruowane, że mogłoby sprawnie działać przez 120-150 lat.
- Serce jest pierwszym organem wewnętrznym, który powstaje u człowieka. Ma to miejsce już w 21 dniu od poczęcia. Co ciekawe nie ma wtedy jeszcze wykształconego mózgu, ani układu nerwowego, więc nie wiadomo co daje impuls sercu do bicia.
- To najintensywniej pracujący mięsień naszego ciała. Serce uderza około 115 tysięcy razy dziennie W ciągu życia człowieka przepompowuje ponad 170 milionów litrów krwi, uderzając ponad 3 miliardy razy.
- Średnia waga serca waha się od 220 gramów u kobiet do 350 gramów u mężczyzn.
- W ciągu minuty pompuje 5 – 6 litrów krwi. W ciągu godziny to ponad 300 litrów, a w ciągu dnia – ponad 7 tysięcy.
- Potrafi zwiększyć swoją wydajność pięciokrotnie w sytuacjach stresowych. Długotrwały stres znacznie eksploatuje mięsień sercowy, skracając jego żywotność. Napływ hormonów stresowych podnosi ciśnienie i zwiększa odkładanie się tłuszczu na ściankach naczyń krwionośnych, co utrudnia przepływ krwi i serce musi pracować mocniej. Następstwem są zaburzenia rytmu serca, zawały lub udary.
- Serce dorosłego człowieka uderza 70 razy na minutę, u noworodka 120 razy na minutę.
- Pojedynczy skurcz serca pompuje 60 – 80 mililitrów krwi do aorty.
- Serce odpoczywa jedynie w ułamku sekundy w czasie rozkurczu.
- Podczas wysiłku fizycznego ilość krwi przepływającej przez serce wzrasta czterokrotnie.
- Naczynia wieńcowe u kobiet są cieńsze i bardziej kręte niż u mężczyzn.
- Pierwsza operacja na otwartym sercu miała miejsce w 1893 roku.
- Pierwszy rozrusznik serca wszczepiono w 1958 roku Szwedowi Arne Larsson’owi.Zmarł w wieku 86 lat, przeżywszy nie tylko chirurga, który go operował, ale także wynalazcę kardiosymulatora.
- Pierwszy udany przeszczep serca miał miejsce w 1967 roku w RPA.
- Serce może bić nawet po wyjęciu z ciała. Jest to możliwe dzięki wytwarzaniu i rozprowadzaniu przez serce impulsów elektrycznych powodujących skurcz. Serce będzie biło tak długo, jak długo ma dostęp do tlenu oraz posiada energię w postaci nośnika ATP.
- Łączna długość wszystkich naczyń, które doprowadzają krew z życiodajnym tlenem do naszych komórek wynosi ponad 100 tysięcy kilometrów. To wystarczy, aby opasać kulę ziemską 2,5 razy!
- Najstarsza choroba serca została wykryta u 3 500-letniej mumii egipskiej królowej Ahmose – Meritamon.
- Leonardo da Vinci – dzięki przeprowadzanym przez siebie, nielegalnym wówczas [pierwsze lata XVI w], sekcjom zwłok, jako pierwszy opisał serce człowieka. Dziś robotów pod nazwą Da Vinci używa się do operacji chirurgicznych, m.in. w kardiochirurgii.
- Światowy Dzień Serca przypada na 28 września.
Aby nasze serce było zdrowe i służyło nam do późnej starości, powinniśmy dbać o prawidłowe odżywianie i ruch – najlepiej na świeżym powietrzu.
I jeszcze jedno: wbrew utartym wyobrażeniom, to nie w sercu mieszkają nasze uczucia. Za nie odpowiedzialny jest zupełnie inny narząd – ciekawe czy wiesz, który?
Pozdrawiam miło i walentynkowo. Życzę pięknej i spokojnej niedzieli, a kiedy wsłuchacie się w bicie swojego serduszka, niech bije ono zdrowo i radośnie dla Was i Waszych bliskich.
Wasza Walentynka