
Nasze uczennice finalistkami IV Ogólnopolskiego Konkursu
2024-04-14
Ogólnopolski Festiwal Piosenki Polskiej
2024-04-15W dniach od 3.04 do 5.04.2024 roku uczniowie naszej szkoły kl. II Ti, II Tż oraz II Tm wraz z opiekunami: Beatą Klapiszewską – Kaźmierczak, Magdaleną Wekwert, oraz Tomaszem Tramowskim i Przemysławem Skrentnym wybrali się na wycieczkę do Gdańska, Gdyni oraz Sopotu.
Młodzież miała możliwość utrwalenia i poszerzenia wiadomości z historii naszego kraju, dlatego wizyta w Gdańsku rozpoczęła się od zwiedzania Westerplatte – miejsca bohaterskiej obrony 1939 roku. Kolejnym punktem była Gdynia i reprezentacyjny Skwer Kościuszki, czyli tak zwane molo z Aleją Statków Pasażerskich. Najpiękniejszy Dar Pomorza, trójmasztowy żaglowiec służący do szkoleń marynarzy został również zdobyty przez Gigantów, jak i niszczyciel Błyskawica. Świetną atrakcją dla młodzieży była wizyta w Akwarium Gdyńskim. W Muzeum Marynarki Wojennej pan przewodnik oprowadził młodzież po wyjątkowej ekspozycji wyposażenia okrętów w torpedy, miny i działa. Omówił wystawę pamiątek, odznaczeń, mundurów i ciekawie opowiedział o historii polskiej marynarki wojennej.
Kolejnego dnia młodzież zwiedziła nowoczesne Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku– ekspozycje przedstawiające polskie doświadczenia wojenne, wpisane w szerszy kontekst europejski i światowy. Wizyta w muzeum to niezapomniana lekcja historii, opowieść o tragedii zwykłych ludzi, żołnierzy – ofiarach i sprawcach. Następnym punktem zwiedzania było Narodowe Muzeum Morskie i interesująca lekcja muzealna o polskim statku pasażerskim MS Piłsudski oraz unikatowy zabytek techniki okrętowej, jedyny rudowęglowiec z napędem parowym zachowany obecnie na świecie – „Sołdek”. Dzięki panu przewodnikowi poznali historię polskiego budownictwa okrętowego oraz handlu morskiego w II połowie XX w. Kolejnymi atrakcjami wycieczki był spacer po Starym Mieście, podczas którego młodzież wysłuchała interesujących informacji na temat zabytków: Bazyliki Mariackiej, Złotej Kamienicy, Fontanny Neptuna, Wyspy Spichrzów oraz zabytkowego Żurawia – największego dźwigu średniowiecznej Europy, położonego nad Motławą.
W ostatnim dniu wyprawy uczniowie odwiedzili Sopot. Zwiedzanie rozpoczęli od wizyty w ERGO ARENIE, gdzie dzięki pani przewodnik usłyszeli o interesujących ciekawostkach z życia hali, imprezach, a także poznali funkcjonowanie obiektu. Trasa zwiedzania obejmowała nie tylko trybuny, ale szatnie zawodników, garderoby gwiazd, a także strefę VIP i loże vipowskie. Będąc w Sopocie, nie można było nie zaśpiewać w Operze Leśnej. Uczniowie sprawdzili amfiteatr pod względem akustyki, bo uważany jest za najznakomitszy obiekt w Europie. Trudno jednak wyobrazić sobie zwiedzanie Sopotu bez spaceru po najbardziej charakterystycznej dla tego miasta konstrukcji – najdłuższym w Europie drewnianym molo, które wcina się w morze na długość ponad 511 m i jest wizytówką tego miasta. Na kąpiel w morzu było jeszcze za wcześnie, ale młodzież miał możliwość kąpieli słonecznej, ponieważ pogoda dopisała.